العربیه English

برش رول به رول گالوانیزه رنگی

نوشته شده توسط: مدیر سایت | بازدید: 1,189 | منتشر شده در تاریخ: دوشنبه 1398/07/29

<?php echo $post['post_title']  ?>

برش ورق رنگی

ورق رنگی چیست؟

ورق رنگی به ورق های فلزی گفته می شود که به وسیله کوره و یا تکنیک های خاص دیگری مانند الکترواستاتیک رنگ میشود و از مهمترین و پرکاربرد ترین ورق های فلزی می باشد.
ورق رنگی در اصل از جنس ورق گالوانیزه می باشد که پوشش رنگی روی آن به جز طراحی زیبا باعث مقاوم شدن ورق در شرایط آب و هوایی نامناسب یا مثلا در کنار مایعات اسیدی می شود؛
این یکی از خواصی می باشد که باعث شده این ورق در بسیاری از جاها کاربرد داشته باشد.
به دلیل ضد زنگ بودن و انعطاف پذیری آن ها در صنایع ساختمانی مانند ساخت سقف کاذب ، بدنه انبار ، کابینت سازی و ....... از این ورق های گالولنیزه استفاده می شود.

انواع ورق های گالوانیزه

درکل ورق های گالوانیزه به دو صورت توسط تولید کنندگان تولید می شود که عبارت اند از ورق گالوانیزه رول شده و ورق گالوانیزه فابریک؛ در ادامه به توضیح آن می پردازیم:
درحالت ساخت ورق گالوانیزه به حالت رول فرم ، ورق ها در عرض بریده می شوند ولی در قسمت طولی بریده نمی شوند و توسط رول کن به شکل رول مانند در خواهند آمد.
ورق گالوانیزه فابریک به ورقی گفته می شود که در کارخانه با ابعاد و یا طول عرض مشخصی ساخته می شوند و همان گونه نیز به دست مشتری می رسد.
مهم ترین مزیت ورق گالوانیزه فابریک صاف و بدن موج بودن آن می باشد که در مصارف صنعتی کاربرد بسیاری دارند.

ورق رنگی چگونه تولید می شود ؟

به منظور ساخت ورق گالوانیزه رنگی ، در اول کار رول ها و یا کلاف های ایجاد شده را درون دستگاه آماده سازی ورق می کنند؛ سپس برای پاک کردن سطح ورق و چربی زدایی آن و از بین بردن ناخالصی ها سطح روی آن ها را پولیش کاری می نمایند و سپس ورق ها درون غلطک های خاصی قرار می دهند که عملیات برس کاری را انجام دهند؛
برس کاری موجب می شود تا سطح کاملا صیقلی شود و در مجموع عملیات برس کاری کمک می کند تا رنگ بهتر بر روی ورق بنشیند و چاله نیندازد.
برای اینکه رنگ به ورق بچسبد از مواد شیمیایی استفاده می کنند و پس از کامل خشک شدن عملیات رنگ زنی را انجام می دهند.
در ابتدا یک رویه رنگ بر روی ورق می زنند سپس آن ها را وارد مرحله ی اصلی رنگ زنی می نمایند.
پس از اینکه رنگ پایه خشک شد، با استفاده از رنگ های پلی استر روی آن را می پوشانند و سپس به وسیله ی غلطک روی آن را رنگ آمیزی می نمایند.
و پس از آن ورق وارد مرحله ی پخت می شود و پس از سرد شدن ، ورق ها آماده ی بکارگیری در صنایع مختلف می شوند.
در برخی مواقع برای اینکه ورق رنگی با شرایط محیط متناسب باشد از روش های زیر به عنوان لایه گذاری برای ورق های گالوانیزه رنگی استفاده می شود که عبارت اند از:

فولاد گالوانیزه گرم:

در ساخت فولاد گالوانیزه گرم از روی به عنوان محافظت کننده آن استفاده می کنند و سپس با قرار دادن ورق فولادی در کوره مذاب فلز روی بر روی آن پخته می شود. خاصیت استفاده از فلز روی این است که از خوردگی فولاد محافظت می کند.

فولاد الکترو گالوانیزه:

ساخت فولاد الکترو گالوانیزه یا آبکاری گالوانیزه سرد و گرم مراحلی می باشد که طی انجام آن فلز روی بر روی فولاد می نشیند و مانند پوششی در برابر خوردگی از آن محافظت می نماید. درواقع استفاده از این روش مقرون به صرفه تر است زیرا برای ساخت فولاد گالوانیزه به روش گرم، احتیاج به کوره و وسایل دیگر که هم هزینه ی خرید آن ها زیاد می باشد و هم هزینه نگهداری آن ها بالا می باشد خواهد بود.