العربیه English

برش رول به رول

نوشته شده توسط: مدیر سایت | بازدید: 994 | منتشر شده در تاریخ: پنجشنبه 1398/07/25


بررسی فرایند برش رول به رول

در صنایع مختلف مانند صنایع ساختمان‌سازی ، انواع صنایع فلزی (مانند ساخت پروفیل های Z.U.C) ، ساخت لوله ‌های بزرگ برای مصارف صنعتی ، مخزن‌های فشار زیاد و ساخت خودرو به ورق‌هایی از جنس های مختلف مانند فولاد ، مس و آلومینیوم نیاز داریم.
این نوع ورق‌ها در کارخانه ها هنگام تولید در عرض هایی بین 1000 تا 1300 میلی ‌متر درمی آیند و رول می شوند ؛ که برای استفاده در صنایع مختلف نیاز به برش کاری در جهت های عرضی و طولی پیدا می کند.

برای برطرف سازی این نیاز از دستگاهی به نام دستگاه برش رول به رول ، دستگاه برش خطی ، و یا دستگاه نواربری استفاده می شود.
این دستگاه در واقع اندازه‌ی رول ها را در جهت های طولی تنظیم می نماید.
دستگاه برش رول به رول به صورت کلی به سه گروه نواربری با ضخامت کم ، نواربری با ضخامت متوسط و با ضخامت زیاد تقسیم می شوند.
همچنین این دستگاه انواع ورق ها را به صورت عرضی ((عرض ورق 500 تا 2000 میلیمتر ، ماکزیمم وزن رول 30 تن و حداکثر سرعت 120 متر در دقیه)) برش می زند.


پروفیل های Z.U.C

پروفیل از نظر لغوی به معنای ثابت بودن مقطع در طولی معین می باشد که این کلمه محبوب در اکثر مواقع مخصوصا هنگام کار با فلزات کاربرد دارد . پروفیل Z به شکل Z می باشد و پروفیل های U و C هم به همین ترتیب شبیه حروفشان می باشد .

برش رول به رول

اجزای تشکیل دهنده ی دستگاه نواربری و مراحل برش به ترتیب:

اجزای دستگاه برش رول به رول عبارت اند از : واگن، توپ گیر ، سرشکن ، صاف کن ، گیوتین ، قیچی ، ضایعات جمع کن و ترمز ورق. در ادامه به توضیح قسمت به قسمت این اجزا می پردازیم.

واگن:

قسمتی بالای دستگاه نواربری قرار دارد که جهت های حرکت آن عمودی و افقی می باشد و توسط جک های هیدرولیکی یا گیربکس قوی حرکت می کند که به این قسمت واگن می گویند.
کار این قسمت قرار دادن رول ورق روی خط می باشد که توسط حرکت عمودی و افقی این کار را انجام می دهد.

توپ گیر:

دستگاه توپ گیر و یا کویل گیر دستگاهی می باشد که وظیفه ی باز کردن رول در خط نواربری و انتقال آن به قسمت های بعدی دستگاه را دارا می باشد.
توپ گیرها یا به عبارتی دیگر کویل گیرها به دوسته ی هیدرولیکی و مکانیکی تقسیم می شوند و انتخاب بین این دو مدل متناسب با نیاز مشتری می باشد.
حداقل و حداکثر وزن استفاده شده در کویل های مکانیکی بین 1000 تا 5000 تن می باشد در صورتی که وزن قابل تحمل برای کویل های هیدرولیکی بین 5000 تا 20000 تن می باشد.
در استفاده ی ورق های ضخیم و یا سنگین ، هنگام عبور از کویل گیر ورق کمی تاب برمی دارد که برای از بین بردن این قوس ها از دستگاهی به نام دستگاه سرشکن استفاده می شود.
در واقع این دستگاه برای ازبین بردن این کج بودن ها از چکش برای ضربه زدن روی ورق استفاده می کند.
پس از مرحله ی سرشکن و توپ گیری می رسیم به قسمت صاف کن.

صاف کن:

در مراحل قبلی عمل برش کاری به دلیل وجود فشارهای زیاد بر روی ورق فلز ، ورق تاب بر می دارد و نیاز پیدا می کنیم تا این موج را برطرف سازیم و بعد از آن به ادامه ی کار برویم.
همچنین تعداد غلطک های مورد استفاده بسته به نوع کار و ضخامت به ترتیب می تواند 5،7،9،12 باشد.

گیوتین:

اگر ورق هنگام رول کردن کج شده باشد از دستگاهی به نام گیوتین برای از بین بردن این کجی در این قسمت استفاده می شود و به دلیل اینکه ورقه ها در ابعاد مختلف نیاز به نیروی بیشتر برای برش می باشند ساخت گیوتین نیز باید متناسب با استفاده باشد تا بتواند این عمل را انجام دهد.

قیچی:

پس از اندازه گرفتن برای برش و قرار دادن ورق درون دستگاه ، دستگاه برای برش از قیچی استفاده می کند.
قیچی تشکیل شده از دوعدد میله به نام شفت و تیغ برش، که میله ها به صورت موازی در کنار یکدیگر قرار گرفته و روی آنها تیغ قرار می گیرد و ورق را می برد.

ضایعات جمع کن:

در هنگام برش ورق نیاز به سایز کردن ورق برای رسیدن به سایز مطلوب را داریم که وقتی این عمل انجام می شود مقداری از ورق به عنوان ضایعات از ورق جدا می شود و در قسمت ضایعات جمع کن جمع آوری می شود.
این ضایعات دوباره برای استفاده ی مجدد به کارخانه سازنده ورق فروخته می شود تا دوباره ذوب و قالب گیری گردد تا دوباره تبدیل به ورق شوند.

ترمز ورق:

همواره برای بهتر و دقیق رول شدن ورق در مرحله ی آخر احتیاج به دستگاهی می باشد که بتواند ورق فلز را محکم نگه دارد و یا آن را سفت و محکم بکشد. با این عمل از بوجود آمدن فاصله ی اضافی بین رول ها جلوگیری می شود.

رول کن:

عمل رول کن آخرین مرحله می باشد؛ در این مرحله سیستم نواربر با استفاده از نگه دارنده ی ورق ، آن را نگه می دارد تا گیربکس آن را جمع کند .
در این قسمت ابزاری وجود دارد به اسم شانه که پس از پیچیدن ورق روی میله یا شفت آن را از خود جدا می کند.
و دست آخر خواهیم دید که این دستگاه غول پیکر و پیچیده چطور به سادگی ورق را در اندازه های طولی و عرضی می برد.
در واقع کاربرد این دستگاه به گونه ای می باشد که بدون وجود آن به هیچ وجه قادر به بریدن فلزات سخت با این دقت و اندازه نمی باشیم.

انواع روش های نواربری:

درکل دونوع روش نواربری وجود دارند که عبارتند از نواربری ثابت و نواربری پیچشی:
در نواربری ثابت توپ گیرهای فلزی بدون باز شدن بر روی دوعدد غلطک به چرخش در می آید و با پایین آمدن تیغه عمل برش صورت می پذیرد.
در نواربری پیچشی پس از قرارگیری کویل های ورق (همان قسمت توپ گیر)، توپ گیر، کویل را باز می کند و ادامه ی عمل نواربری صورت می پذیرد.