العربیه English

برش رول به رول و تولید انواع تسمه های بسته بندی فلزی

نوشته شده توسط: مدیر سایت | بازدید: 1,105 | منتشر شده در تاریخ: شنبه 1398/07/27

<?php echo $post['post_title']  ?>

برش رول و انواع تسمه فلزی ، بررسی ویژگی ها و تفاوت ها

به اشکالی که از جنس فولاد ساخته شده اند و سطح مقطع آن ها مستطیلی شکل می باشد و همچنین طول آنها بلند می باشد، تسمه ی آهنی یا تسمه ی فولادی می گویند.
این محصولات کاربرد های متفاوتی از جمله حمل بار را دارند؛ از قدیم تا به اکنون بشر نیاز به حمل بار را در صنایع مختلف داشته است؛ به طوری که از همان گذشته دور اقدام به خلق تکنیک ها برای بلند کردن بار می کردند، برای مثال یکی از خلاقیت های بشر در آن زمان استفاده از اهرم برای جابجایی وسایل بود.

از تسمه هایی که برای طبقه ی حمل بار از آنها استفاده می شود می توان به تسمه های طنابی الیافی و تسمه های طناب سیمی اشاره نمود، در ادامه به توضیح این دو می پردازیم.

تسمه های طنابی الیافی:

طناب ها انواع مختلفی دارند که هرکدام خواص منحصر به فردی را به ما ارائه می کنند . از قدیم نیاز بشر به طناب به گونه ای بوده که برای بلند کردن یک سری از وسایل سنگین مجبور می‌شدند از آن‌ها استفاده نمایند. بشر برای ساختن این طناب‌ها در آن زمان ابتدا از موی حیوانات و الیاف گیاهی استفاده می‌کردند.

تسمه‌های مصنوعی تخت:

تسمه های مصنوعی تخت از الیاف باریک نایلونی ، پلی استر و غیره تولید می شوند؛ به دلیل اینکه آن ها بسیار نرم و انعطاف پذیر هستند، درنتیجه از آن ها برای ساخت این تسمه ها استفاده می‌کنند که باعث نرم و انعطاف پذیر شدن طناب ها می شوند.
عمده ی مواد اولیه ای که در ساخت تسمه ها مصنوعی تخت از آن ها استفاده می شود نایلون می باشد.
کاربردهای تسمه های نایلونی در زیر دمای 180 درجه فارنهایت می باشد.
یکی از مهم ترین خواص نایلون این است که در محیط های با پی اچ بالا، بسیار مقاوم هست ولی از بدی های آن می شود به نامقاوم بودن در محیط های اسیدی اشاره کرد. تسمه‌های فلزی در بازار به چند مدل دسته بندی می شوند که از مهم ترین آن ها می توان به تسمه نورد، تسمه فولادی استیل، تسمه ماشین کاری و ترانس اشاره نمود که در ادامه به توضیح موارد اصلی آن ها خواهیم پرداخت.

تسمه نورد:

برای ساخت این نوع تسمه برخلاف تسمه های دیگر به جای به کارگیری شمش از مواد دیگری استفاده می کنند و دلیل آن هم برای تولید تسمه ی منحصر به‌ فرد برای هر تولید کننده می باشد که بتواند بازار را به سمت خود بکشد و قیمت ساخت آن برایش مقرون ‌به صرفه تر باشد.
برخی از سازندگان تسمه ی نورد از مواد اولیه ی نامرغوب استفاده می کنند تا پروسه ی ساخت برای خودشان ارزان تمام شود درنتیجه برای خرید تسمه نوردی دقت لازم را حاصل فرمایید . در کل تسمه نوردی به دو گروه تقسیم می شود که عبارت اند از: تسمه نورد گرم و تسمه نورد سرد.
درکل مزایای استفاده از تسمه نورد سرد و کاربردهای آن بیشتر از تسمه نورد گرم می باشد.
از تسمه نورد سرد بیشتر در جاهایی استفاده می شود که جریان برق زیادی وجود نداشته باشد و یا در جاهایی استفاده می شود که نقطه ی جوشش بالا باشد تا زود داغ نشود مانند رادیاتور ها؛ ولی از تسمه نورد گرم بیشتر در صنایع درب و پنجره سازی استفاده می شود.

تسمه ماشین کاری:

در ساخت این تسمه از ابزاری به نام قیچی برش آهن یا همان گیوتین استفاده می کنند.
در واقع با استفاده از این وسیله ورق فولادی موجود را برش می دهند و به عرض های مورد نظر تقسیم می کنند درنتیجه سطح مقطع آن به صورت مستطیلی شکل درمی آید.
مراحل تولید این محصول به ترتیب عبارت اند از برش ورق اصلی، صاف کردن تسمه ها و دست آخر نیز ماشین کاری، برای انتخاب محصولی که مدنظر شما می باشد بهتر است تا نگاهی به تفاوت های تسمه و ورق داشته باشید:

تفاوت تسمه و ورق

تسمه

تسمه ، برش های صاف و یکسانی است که سطح مقطع مستطیلی دارند و به دسته های پلاستیکی ، آهنی ، آلومینیومی ، نخی و غیره تقسیم می شود.

کاربرد تسمه

تسمه در شکل های مختلفی مانند فولاد ، استیل ، برنج ، گالوانیزه و غیره در صنایع مختلف کاربرد دارد.
برای جاهایی که نیاز است تا بار خیلی محکم و سفت بسته بندی شود (مانند بسته بندی پروفیل) از تسمه فلزی بیشتر استفاده می گردد.
از کاربرد های دیگری که این نوع تسمه دارد می توان به ساخت پله های ساختمانی و کارخانجات و پوشش کف اشاره کرد.

ورق

ورق ها در بازار انواع ضخامت و ابعاد مختلفی دارند که هرکدام کاربرد های خاص خود را دارا می باشند. ضخامت آن به 3 دسته : نازک ، متوسط و ضخیم دسته بندی می شود.
ورق عموما از فلزاتی مانند آهن و استیل و برنج و انواع آلیاژهای فلزی دیگر ساخته می شود که در هنگام تولید آن ها را به شکل ورق رول می کنند و عمده ی کاربرد های آن با کاربرد های تسمه متفاوت می باشد.
از ورق های معروفی که در بازار موجود می باشد می توان به ورق فولادی ، گالوانیزه و رنگی اشاره نمود.
ورق فولادی به ورقی می گویند که از جنس فولاد تهیه می شود و ورق گالولنیزه ورقی می باشد که سطح آن از فلز روی می باشد.
از ورق کرکره نیز در ساخت سقف شیروانی استفاده می شود.
درکل در کارهایی که مقاومت بیشتری لازم می باشد از تسمه آهنی استفاده می شود.
از تسمه ی آهنی بیشتر در حمل بار و ساختمان سازی استفاده می شود ؛ ولی ورق بیشتر در صنایع مانند صنعت خودرو سازی کاربرد دارد.